28 травня 2023 р.

Антипремія «Золота коса»: громадськість назвала тютюнових та алкогольних лобістів в парламенті та уряді

13.03.14

13 березня 2014 року в прес-центрі інформаційного агентства УКРІНФОРМ відбулась церемонія відзнаки щорічною антипремією «Золота коса». Третій рік поспіль антипремію отримали народні депутати, представники органів виконавчої влади та експертного середовища, які протягом 2013 року демонстрували обстоювання комерційних інтересів виробників тютюнових виробів та алкогольної продукції всупереч інтересам громадського здоров’я.

Визначення «переможців» антипремії здійснювалось у декілька етапів:

  1. Визначення народних депутатів, дії яких у парламенті можна кваліфікувати як лобістські на користь тютюнової та алкогольної галузей у 2013 р.
  2. Визначення основних законодавчих ініціатив, які у 2013 р. стосувалися регуляторної політики у цих галузях, захисту корпоративних інтересів галузі та створення більш сприятливих умов і преференцій або послаблення існуючого законодавства. 
  3. Оцінка конкретних дій конкретних народних депутатів стосовно цих законодавчих ініціатив: ініціювання законопроекту, поправка до законопроекту,  голосування.
  4. Оцінка рейтинговим голосуванням конкретних дій, виступів в медіа та публічних заяв визначених номінантів.

Відповідно до кількості набраних балів та рейтингового голосування народні депутати -переможці антипремії - отримали «Золоту», «Срібну» та «Бронзову» коси. «Коса — символ того, що алкогольні та тютюнові лобісти «косять» здоров'я нації: з їхньою «допомогою» сотні тисяч людей вмирають від хвороб, спричинених вживанням цієї смертельної продукції. В той же час, вони є публічними політиками, народними обранцями, які отримали від виборців кредит довіри. Люди повинні знати «в обличчя» тих, хто допомагає «індустрії смерті», – зазначила Марія Землянська, координатор проектів Бюро журналістських розслідувань «Свідомо».

За результатами експертних оцінок та голосування перший антиприз - «Золоту косу»  - отримав народний депутат, голова Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Віталій Хомутиннік. Друге місце та «Срібну косу» отримав народний депутат, голова підкомітету з питань оподаткування непрямими податками (крім акцизного податку) Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Сергій Терьохін. Головною «заслугою» призерів був саботаж пропозицій щодо підвищення тютюнових та алкогольних акцизів. «Бронзову косу» отримав народний депутат Лев Миримський, який намагався повернути тютюновий дим в ресторани та кафе. Також при складанні анти рейтингу «під прицілом» уваги громадськості були дії народних депутатів Є. Гєллєра, А. Сенченка та О. Кужель.

Спеціальний приз антипремії - «Золоте гальмо» - щорічно присуджується представнику державної влади України. «Цього разу «Золоте гальмо» заслужено отримав екс-голова Міністерства доходів і зборів України Олександр Клименко. У 2013 році він неодноразово виступав за ніби «збалансовану» політику у сфері акцизного оподаткування, що в реальності виявлялося гальмуванням будь-якого збільшення реальної ціни на тютюнові вироби, – пояснив Андрій Скіпальський, керівник Центру «Життя», експерт Альянсу із виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. – Очільник Міндоходів не бажав бачити факти постійного збільшення тютюновими корпораціями ціни на сигарети у 2013 р. задля збільшення прибутків, натомість скеровував діяльність свого відомства переважно на обстоювання бізнес-інтересів алкогольних та тютюнових корпорацій, які, зрозуміло, ніколи не підтримають підвищення акцизів».

«В 2013 році громадська кампанія «Гроші з пива на охорону здоров’я (також і на будівництво нового корпусу дитячої лікарні)», яку ініціювала широка громадськість та 30 депутатів усіх політичних сил, була загальмована лобістами Кабміну та податкового комітету ВР. Акцизи на пиво не було підвищено взагалі, незважаючи на зростання ціни на пиво. Важливо, щоб зараз новопризначений уряд працював на захист інтересів країни: для зменшення негативного впливу на здоров’я пива, алкоголю, тютюну та для наповнення бюджету», - каже Ганна Гопко, координатор Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну», член Опікунської ради НДСЛ «Охматдит».

Публічно відзначаючи народних обранців, які за кошти платників податків захищають прямо або опосередковано інтереси алкогольних та тютюнових корпорацій, організатори антипремії в черговий раз наголошують на недопустимості таких дій. «Після того, як активісти Коаліції «За тверезу Україну» розпочали кампанію з підвищення акцизів на пиво та слабоалкогольні вироби, ініціювали створення міжфракційної депутатської групи «За тверезе майбутнє» у Верховній Раді, алкогольні лобісти в особі окремих народних депутатів значно активізувалися та робили все можливе, аби не допустити зростання акцизів. В той час, коли громадськість вимагає порятунку нації, сьогоднішні номінанти затягують алкогольно-тютюновий зашморг на шиї українців через блокування громадських ініціатив та подання своїх, лобістських. Сподіваємося, що відзначення алкогольних та тютюнових лобістів, змусить громадян усвідомити сутність кожного з них і на наступних виборах поставити крапку в їх політичній кар’єрі», - наголосив Ігор Гриценко, спів-координатор коаліції громадських організацій «За тверезу Україну».

«2013 рік став роком контролю над тютюном. Впродовж року успішно виконувалися закони № 3778 та № 4844, що забороняють рекламу тютюну та куріння в закладах ресторанного господарства і в громадських місцях. Намагання ж окремих лобістів скасувати або нівелювати норми діючих законів не увінчалися успіхом. Натомість, лобістам вдалося не допустити суттєвого підвищення акцизів на тютюнові і алкогольні вироби. Практика лобіювання законодавства на користь тютюнової та алкогольної індустрії має стати табу для українських парламентарів,» - зауважив Тарас Шевченко, директор Інституту Медіа Права, керівник проекту «Київ без тютюнового диму». - Ми очікуємо від нової влади рішучих кроків у захисті здоров‛я громадян і продовжимо пильно стежити за законодавчими ініціативами та діями представників влади у 2014 р., щоб не допустити алкогольного і тютюнового лобізму».

Громадські експерти наголосили на необхідності більш послідовного виконання Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКББТ), яку Україна ратифікувала у 2006 р., Зокрема, пункт 3 статті 5 РКББТ прямо зазначає, що «під  час  розробки  та  здійснення своєї політики охорони громадського здоров'я та боротьби проти тютюну Сторони діють  таким чином, щоб захистити свою політику від впливу комерційних та інших корпоративних  інтересів  тютюнової  промисловості  відповідно  до національного законодавства».

Організатори заходу також повідомили, що відтепер на ресурсі «Вікіпедія» стала доступною офіційна сторінка «Золотої Коси»[1]. Отже, всі охочі мають можливість ознайомитись з історією цієї громадської ініціативи та призерами антипремії попередніх років.

На завершення, експерти антирейтингу наголосили, що протягом 2013 р. ні парламент, ні уряд так і не спромоглись виробити та ухвалити  жодного закону або рішення, які сприяли би зменшенню споживання алкоголю і тютюну жителями України. Більш того, вони  демонстративно саботували пропозиції громадськості підвищити акцизи на тютюн та алкоголь. Організатори заходу висловили сподівання, що нові реалії підштовхнуть оновлену владу до більш дієвих кроків в акцизній політиці. Тим більше, що експерти громадського середовища готові запропонувати власні законодавчі пропозиції з суттєвим, але виваженим підвищенням алкогольних та тютюнових акцизів, які будуть мати «подвійний ефект» - наповнення Держбюджету та захист громадського здоров’я.

Контактні особи: 

Марія Голуб

координатор медіа-програм ГО «Життя»

050-902-09-38, (044) 279 68 83

smokefreeukraine@center-life.org