28 травня 2023 р.

Арсеній Яценюк відреагував на вимогу громадськості вийти з торгової суперечки проти Австралії в СОТ

20.05.15

20-го травня 2015 р. громадські активісти провели акцію перед Кабінетом Міністрів України, закликаючи Міністерство економічного розвитку і торгівлі припинити практику тютюнового лобізму в Уряді та вийти із судової суперечки проти Австралії в СОТ.

Після акції прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк під час сьогоднішнього засідання Уряду звернув увагу на суперечку України проти Австралії в СОТ та висловив глибокі сумніви з приводу доцільності цього торгівельного спору. А. Яценюк доручив Міністру економічного розвитку та торгівлі України розібратися в цій справі[1]. Це вперше, коли на такому високому державному рівні вказали на недоцільність цієї справи. Тому є велика надія, що Україна таки перестане судитися з Австралією і позбудеться іміджу тютюнового лобіста у світі.

Майже три роки тому, 13 березня 2012 р., український уряд надіслав вимогу щодо проведення консультацій з Австралією в рамках системи врегулювання суперечок СОТ через запровадження Австралією нових вимог до маркування тютюнових виробів, а саме “plain packaging” - однотипних упаковок одного кольору для всіх брендів із великими графічними попередженнями, які зменшують привабливість упаковки та рівень споживання тютюну. З часом консультації переросли у судовий позов.

6-го травня вийшло в ефір журналістське розслідування програми «Слідство.Info»[2], яке прямо вказує на корупційну складову справи, але ніяких дій щодо врегулювання ситуації уряд так і не зробив. У сюжеті йшлося про те, що представники уряду продовжують наполегливо лобіювати глобальні інтереси тютюнової індустрії, наполягаючи на необхідності довести до кінця суперечку України в СОТ проти Австралії. Хто фінансує юридичний супровід справи, досі невідомо.

Серед «адвокатів тютюнової індустрії» є як давно знайомі, так і нові обличчя українського політикуму:

•          Валерій Пятницький, радник прем’єр-міністра України, підписав запит від України щодо проведення консультацій з Австралією у СОТ;

•          Світлана Зайцева, Директор Департаменту співробітництва з СОТ та за питань торгівельного захисту, неодноразова публічно заявляла, що Україні потрібно продовжувати справу;

•          Олена Зеркаль, нова заступниця Міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції, раніше старший менеджер з корпоративних зв’язків ПрАТ «А/Т тютюнова компанія В.А.Т. - Прилуки», публічно виступає на захист справи;

•          Наталія Микольська, заступниця міністра економічного розвитку і торгівлі, торгова представниця України, колишня працівниця юридичної компанії Саєнко-Харенко, яка надає правову допомогу тютюновим корпораціям.

Варто зауважити, що запит України до СОТ не є економічно обґрунтованим, оскільки  рівень торгівлі тютюновими виробами з Австралією дорівнює нулю. Це ще раз підтверджує, що захищаються виключно корпоративні тютюнові інтереси у супереч державним.

Протягом квітня місяця новий посол Австралії, делегація дипломатів та української діаспори вели переговори на всіх рівнях влади щодо налагодження співпраці та надання гуманітарної і фінансової допомоги Україні Австралією. Однією з умов співробітництва була вимога до України вийти із суперечки. Але до цього часу Міністерство офіційно висловлювало позицію щодо продовження судового позову як потрібного для України. Зокрема, таку позицію висловила С. Зайцева, директор Департаменту співробітництва з СОТ на засіданні парламентського Комітету у закордонних справах 18.03.2015 р.

За словами керівника ГО «Життя», експерта Альянсу із виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну Андрія Скіпальського, незважаючи на успіхи всередині країни щодо контролю над тютюном, на міжнародній арені українські чиновники підіграють тютюновим корпораціям у їхній протидії антитютюновому законодавству«Окремі представники Кабмінуякі працювали ще за часів МАзарованаполегливо просували інтереси тютюнових компаній у СОТтаким чиномстворивши негативний міжнародний образ України як державикотра лобіює інтереси тютюнників у світіТака поведінка обурила світову спільнотузокремапровідні організації у сфері   громадського здоров’якотрі вже двічі звертались до українського Мінекономрозвитку відкликати позов до АвстраліїЖоден міністр з2012 рне зміг вирішити цю справу», - підкреслив Андрій Скіпальський.

Упродовж кількох років провідні міжнародні організації в сфері громадського направляли листи до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з проханням відкликати із СОТ справу проти Австралії, але безрезультатно.

«Я звернулась до Міністра Абромавічуса із проханням виправити помилки попереднього уряду й відкликати скаргу України в СОТ проти Австралії стосовноособливого маркування упаковок тютюнових виробів, а також припинити перешкоджати Молдові приймати антитютюнові закониЦе допоможе підтриматиміжнародний імідж України як захисника громадського здоров'я і лідера в боротьбі проти тютюну», - зазначила Ганна Гопко, народний депутат України, голова Комітету ВРУ у закордонних справах.

У листах міжнародних організацій, які зверталися до міністерства з проханням вийти із суперечеки йдеться, що «…винесення спору в СОТ дорого коштує і забираєбагато часукрім тогоУкраїна практично не продає Австралії тютюнових виробівЦе означаєщо навіть якщо комітет СОТ з вирішення спорів винесе рішення протиАвстраліїУкраїна швидше за все не отримає й гривні у вигляді засобу позовного захистуГірше тогоця справа сильно заплямувала репутацію України як борця зтютюном у регіоні і на міжнародному рівні»На жаль, у листах Мінекономрозвитку поки нема конкретної відповіді або позиції щодо врегулювання цього питання. Натомість українські та міжнародні юристи розробили процедуру виходу України із суперечки та запропонували її урядовцям для вивчення.

«Для відкликання позову є всі юридичні підстави та можливостіПорядок відкликання претензій в рамках системи врегулювання суперечок Світової ОрганізаціїТоргівлі регулюється міжнародним документом від 15.04.1994 р«Домовленості про правила і процедури врегулювання суперечок»Для тогощоб Україна змоглаце зробитиспочатку необхідно повідомити Австралію дипломатичним шляхомщо Україна планує відмовитися від своїх претензійІ після тогояк сторонидосягнуть згоди між собоювони повинні подати взаємоузгоджене рішення до Органу врегулювання суперечок про досягнуте примирення», - повідомив Петро Король, юрист проекту «Київ без тютюнового диму» ГО «Інститут Медіа Права».

Справа викликає неабиякий резонанс у міжнародних медіа, а нещодавно журналіст із «The New York Times» приїздив в Україну саме для розслідування справи міжнародного корпоративного лобізму та ролі окремих чиновників у цій справі. Отож, з однієї сторони Україна звертається за допомогою до провідних країн світу за підтримкою у протистоянні проти російської агресії, з іншої сторони ми підтримуємо глобальну торгову суперечку проти Австралії та жодним чином не йдемо на поступки в угоду транснаціональним тютюновим гігантам.

Громадські організації черговий раз звернулися до міністра Абромавічуса та до прем’єр-міністра Яценюка із закликом вийти із судового позову України проти Австралії у СОТ.

 

Довідка:

«Стандартизована упаковка» – це пакування, позбавлене звичних торговельних знаків чи логотипів. Використання товарного знаку дозволяється лише у встановленому форматі на горішньому боці упаковки, що поєднується з графічним попередженням про шкоду здоров’ю, яке займає 75% площі упаковки. Площа графічного попередження на зворотному боці упаковки досягає 90%. Метою таких вимог до маркування є зниження привабливості упаковок і поширення інформації про шкідливість паління.

 


[1] https://www.facebook.com/lub4yk/videos/10206629303830205/?pnref=story

[2] https://www.youtube.com/watch?v=rIFfka2ykJ4