28 травня 2023 р.

Бюджет недоотримав 472 мільйонів гривень у 2018 році через маніпулятивне оподаткування тютюнових виробів для нагрівання

26.08.19

Економісти міжнародної організації «Кампанія за Майбутнє Дітей без Тютюну» підрахували, що Україна щороку втрачає мільйони гривень через те, що стіки тютюнових виробів для нагрівання оподатковуються за нижчими ставками, ніж сигарети. У 2018 році зі стіків тютюнових виробів для нагрівання було сплачено 176,1млн грн, проте якби вони оподатковувались, як сигарети, то до бюджету мало б надійти 650,3 млн грн, тобто потенційні втрати складають474,2 млн грн (що дорівнює 1,1% усіх надходжень від тютюнових акцизів та 2,1% витрат із Держбюджету на охорону здоров’я).

Наразі тютюнові вироби для нагрівання в Україні оподатковані за кодом 2403 (Тютюн та замінники тютюну, інші, промислового виробництва; тютюн "гомогенізований" або "відновлений"; тютюнові екстракти та есенції). З 1 липня 2019 року ставка акцизу на них становить 949,8 грн на 1 кілограм. Враховуючи те, що одиниця таких виробів (яка називається стік) містить в середньому 0,3 грама тютюну, ставка акцизу на стік становить 0,285 грн. Водночас для однієї сигарети з фільтром або без фільтра мінімальна ставка становить 1,01 грн, в 3,5 раза більше. Роздрібна ціна пачки традиційних сигарет і пачки стіків однієї торгової марки майже не відрізняється. Тому доречно запровадити, за прикладом Грузії, однакові акцизні ставки і на сигарети, і на стіки (за кількістю). 

«Тютюнові компанії називають стіки тютюном для нагрівання, щоб уникнути їхнього оподаткування за зразком сигарет. Проте тютюнові вироби для нагрівання мають таку саму політику стимулювання, оформлення торгових марок та формування цін, як і сигарети. Тому шляхом таких маніпуляцій тютюновики потенційно відбирають у держав надходження, а самі отримують надприбутки», - наголосила Лілія Олефір, виконавча директорка Центру громадянського представництва «Життя». 

Тютюнові вироби для нагрівання часто мають спільний бренд з відомими марками сигарет, пов'язуючи новинки з відомими назвами. Компанія PMI пропонує систему нагрівання тютюну HEETS, що асоціюється з Marlboro та Parliament, в свою чергу BAT продає тютюнові стіки та pod-пристрої для нагрівання, пов’язуючи їх із брендами Kent і Dunhill. Тютюнові стіки, які використовуються у пристроях IQOS та GLO, є міні-сигаретами, що комплектуються фільтрами і продаються з різними смаковими добавками.

«У майже всіх країнах, в яких продаютьсятютюнові вироби для нагрівання, компанії тісно пов’язали ціни на пачку з 20-ти стіків тютюнових виробів для нагрівання до цін на пачку аналогічної марки сигарет. Наприклад, в Україні у серпні 2019 року пачка KentNeosticksпродавалася за 43 грн майже така ж ціна, як і за пачку сигарет Kent(45-47 гривень), хоча акциз на пачку стіків майже на 15 гривень менший,  із урахуванням ПДВ та роздрібного акцизу пачка стіків мала б коштувати на 18 гривень менше, ніж пачка сигарет», - пояснив Костянтин Красовський, експерт з контролю над тютюном.

Якщо в Україні оподаткувати тютюнові вироби для нагрівання за прикладом сигарет, то бюджет отримає сотні мільйонів додаткових надходжень, котрі можна використати на потреби охорони здоров'я.  

Довідково: хоча під час куріння тютюнових виробів для нагрівання виділяється менше токсичних та канцерогенних речовин, ніж під час куріння сигарет, Всесвітня організація охорони здоров'я чітко заявила, що більш низький рівень токсичних речовин не означає менше шкоди здоров’ю. Користувачі ТВЕНів досі піддають себе впливу канцерогенів та інших токсичних хімічних речовин, які, як було доведено, викликають респіраторні та серцево-судинні захворювання.[i]Крім того, при наданні дозволу на продаж IQOS, Американська адміністрація з контролю за продуктами харчування та лікарськими засобами стверджує, що IQOS виділяє нікотин і може викликати залежність, як у випадках зі звичайними сигаретами.[ii]

Для контактної інформації: Тотовицька Оксана, медіа-координатор Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя», +38(063) 261 74 05, (044) 234 93 20, oksana@center-life.org.

При передруку інформації з прес-релізу посилання на Український центр контролю над тютюном  ГО «Життя» є обов’язковим


[i]WHO Report on the Global Tobacco Epidemic, 2019. Geneva: World Health Organization; 2019. p. 52 – 54.

[i]U.S. Department of Health and Human Services (USDHHS). How Tobacco Smoke Causes Disease. The Biology and Behavioral Basis for Smoking-Attributable Disease (Executive Summary). Atlanta, GA: U.S. Department of Health and Human Services, Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Office on Smoking and Health; 2010.

[ii]FDA, Premarket Tobacco Marketing Order PM0000424, p. 93. Issued April 30, 2019, accessed June 27, 2019.