28 травня 2023 р.

ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ БЕЗ ТЮТЮНУ ГРОМАДСЬКІСТЬ ПОДАРУВАЛА МІНІСТРУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я «АКЦИЗНИЙ ЩИТ»

30.05.14

30 травня, напередодні Всесвітнього дня без тютюну, відбулась спільна акція Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» та Громадської Ради при МОЗ України під назвою «Високі тютюнові акцизи рятують життя». Перед будівлею Міністерства експерти з контролю над тютюном провели прес-брифінг, присвячений успіхам та викликам вітчизняної системи оподаткування тютюнових виробів та влаштували театралізовану виставу. 

За сценарієм, активіст в образі смерті запускав «отруйні» стріли-сигарети із лука в людину, яка захищалася «акцизним щитом» - копією давньоруського щита із відповідним дизайном, на якому написано «Високі акцизи рятують життя». Стріли символізували тютюнові корпорації, метою яких є залучення та утримання людей в полоні цієї шкідливої звички. Таким чином громадськість привернула увагу до необхідності системного підвищення акцизів на сигарети, оскільки саме високі податки на тютюнові вироби є дієвим інструментом для убезпеченням людей від цієї шкідливої продукції.

У всьому світі підвищення податків на тютюн використовується як ефективний спосіб зменшити споживання тютюну, а, відповідно, врятувати життя багатьох людей. Багато країн успішно підвищили податки на тютюнові вироби в тому числі і для отримання значних доходів до національних бюджетів. Всесвітня організація охорони здоров'я вважає підвищення податків на тютюнові вироби дуже вигідним кроком, адже ця міра має істотний позитивний вплив на здоров'я населення, при цьому вона економічно ефективна, недорога і здійсненна.

Експерти визнають, що високі ціни на тютюнові вироби можуть запобігти курінню серед некурців, а також сприяють скороченню кількості викурених сигарет постійними курцями або взагалі призводять до відмови від цієї «залежності». Підвищення акцизів особливо ефективне для скорочення споживання тютюну «уразливими» групами населення, такими як молодь, вагітні жінки і курці з низьким рівнем доходів.

«Дослідження свідчать про те, що більш високі податки є найбільш ефективним інструментом для скорочення споживання тютюну серед груп населення з низьким рівнем доходів. Так, наприклад, підвищення тютюнових акцизів, що має наслідком збільшення ціни на тютюнові вироби на 10% зменшує споживання тютюну приблизно на 4% в країнах з високим рівнем доходу та до 8% у більшості країн з низьким і середнім рівнем доходу, – зазначив Андрій Скіпальський, голова Центру громадянського представництва «Життя», експерт Альянсу з виконання Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. – Отже, підвищення акцизів на тютюнові вироби вважається одним з найбільш економічно ефективних заходів боротьби з тютюновою епідемією у всьому світі.

Громадські експерти відзначили успіхи України в політиці оподаткування тютюнових виробів. Так, 31 березня цього року набув чинності ЗУ№ 4576 («Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»)[1], яким передбачається 25% підвищення акцизів на тютюнові вироби вже з 1 липня цього року. Варто зауважити, що урядові ініціативи попередніх років, пов’язані зі зміною ставок тютюнових акцизів, передбачали значно менше їх підвищення. Нова влада дослухалась до пропозицій громадських експертів, водночас, вимоги про більш суттєве підвищення акцизів на шкідливу для здоров’я продукцію залишаються в порядку денному «завдань владі від громадськості».

«Завдяки підвищенню ставок тютюнових акцизів у 2008-2013 рр., доходи Державного бюджету України від акцизів на тютюнові вироби зросли в сім разів – з 2,44 млрд. грн. 2007 р. до 17,9 млрд. грн. 2013 р. - при скороченні реалізації за ці роки з 124 млрд. до 75 млрд. сигарет. При цьому кількість курців в Україні знизилася з 10,1 млн. до 8,1 млн. осіб», – пояснив завідувач відділом контролю над тютюном УІСД МОЗ України Костянтин Красовський.

Слід зазначити, що курс країни на повноцінну інтеграцію до Європейського Союзу, також передбачає підвищення акцизів на тютюнові вироби. Наразі з 1 липня цього року мінімальна ставка акцизу в Україні буде дорівнювати лише 290 гривень на 1000 сигарет з фільтром, або 18 євро, але Угода про Асоціацію між Україною та ЄС (стаття 352) передбачає поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби. Зараз мінімальна ставка на сигарети в ЄС дорівнює 64 євро – і протягом 2014-2018 рр. в усіх країнах Євросоюзу вона буде підвищена до 90 євро. Отже, щоб досягти рівня ЄС хоча б у 2020 р, Україні потрібно щорічно підвищувати ставку акцизу на сигарети не менше, ніж на 30%.

Як подяку за активну позицію в контролі над тютюном та нагадування про місію Міністерства й надалі сприяти зменшенню поширеності куріння для оздоровлення нації активісти урочисто презентували «акцизний щит» Міністру охорони здоров’я України Олегу Мусію та висловили надію на подальшу співпрацю.

«Здоров’я людей  - безперечний пріоритет діяльності теперішнього керівництва та всього Міністерства охорони здоров’я. І в цьому руслі я абсолютно підтримую позицію громадськості по суттєвому збільшенню акцизів на тютюн,  - наголосив Олег Мусій, Міністр охорони здоров’я України. – На моє глибоке переконання, акцизи повинні бути збільшені не на 25%, як це вже зроблено законодавчо, а мінімум на 100%! Мінімальна ціна на сигарети без фільтра має бути 1 Євро, на сигарети з фільтром – 2 Євро. Підвищувати акцизи на товари, які знищують національне зборов’я, потрібно виважено, але системно».

На завершення, організатори акції привітали всіх присутніх зі святом Всесвітнього дня без тютюну та висловили готовність до подальшої співпраці з Міністерством, урядом та Парламентом. Експерти в контролі над тютюном закцентували увагу на тому, що збільшені доходи від оподаткування тютюнових виробів нададуть нашому уряду кошти для реалізації інших заходів для покращення всієї системи охорони здоров’я і закликали вже зараз розпочати спільно напрацьовувати стратегію системного підвищення тютюнових акцизів на 2015-2016 рр.

 

Для контактів:

Голуб Марія

координатор медіа програм ГО «Життя»

050-902-09-38, (044) 279 68 83

smokefreeukraine@center-life.org