4 квітня 2020 р.

Голови комітетів охорони здоров’я України та Німеччини підтримують заборону куріння в закладах громадського харчування

11.04.12

Все більше країн світу повністю звільняють кафе, бари, ресторани від тютюнового диму з метою зменшення захворюваності серед працівників та відвідувачів. Всі відвідувачі і персонал закладів харчування вже захищені від тютюнового диму в таких країнах Європи як Ірландія, Велика Британія, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Ісландія, Естонія, Латвія, Литва, Бельгія, Франція, Іспанія, Кіпр, Угорщина. Македонія, Словенія, Туреччина, Італія. 

 

Україна теж готується перейняти міжнародний досвід, звільнивши на 100% приміщення закладів громадського харчування (кафе, бари, ресторани), а також культури та спорту від тютюнового диму. Зокрема, до другого читання готується Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів) № 9474 ініційований 12 народними депутатами від різних політичних сил на чолі з головою комітету з питань охорони здоров’я Тетяною Бахтеєвою. Законопроект був ухвалений в першому читанні 13 березня 2012 року 324 народними обранцями.  

 

У прес-центрі Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» повідомляють, що ухвалення закону – це історичний крок в захисті громадського здоров’я, який матиме позитивні результати для покращення стану здоров’я населення України. Для прикладу наводять досвід Німеччини, заборона куріння в ресторанах і барах якої зменшила кількість серцевих нападів. Отримавши результати цього дослідження, голова комітету бундестагу з охорони здоров’я Карола Райманн закликала заборонити куріння в усіх барах та ресторанах Німеччини без будь-яких виключень. Дослідження, проведене державною страховою компанією DAK-Gesundheit, показало, що навіть часткові заборони куріння, запроваджені в Німеччині, явно зменшили кількість серцевих нападів в країні (http://www.thelocal.de/national/20120313-41307.html).

 

Дослідники перевірили дані по більш, ніж трьом мільйонам пацієнтів за 5 років – це було найбільше в світі дослідження щодо наслідків заборони куріння. З 2007 року кількість серцевих нападів зменшилася на 7%, а приступів стенокардії (які часто передують серцевим нападам) – на 13%. «Тільки протягом першого року після запровадження заборони куріння відбулося на 1880 менше госпіталізацій, що зберегло системі охорони здоров’я країни 7,7 мільйонів євро», – стверджує керівник DAK-Gesundheit Херберт Ребше. Він сказав, що Баварія впровадила найбільш послідовну заборону куріння й інші землі (у Німеччині постанову про заборону куріння приймає влада земель) мають наслідувати її приклад. Карола Рейман, голова парламентського комітету з охорони здоров’я закликала всі землі бути більш послідовними у забороні куріння. «Я хочу, щоб усі землі діяли як Баварія і відмовилися від будь-яких виключень», - заявила вона.

Нещодавно Конституційний суд Німеччини постановив, що складне законодавство Гамбургу, яке дозволяло місця для куріння в барах, але забороняло їх в ресторанах, є неконституційним, бо створює нерівні умови. Тепер очікується, що в Гамбургу, як і в Баварії, куріння буде повністю заборонено як в барах, так і в ресторанах.

4 липня 2010 року на референдумі в Баварії 61% учасників проголосували за повну заборону куріння в барах і ресторанах http://ria.ru/world/20100705/252190954.html. Заборона куріння в Баварії дозволила підвищити продажі в ресторанах на відміну від землі Північний Рейн-Вестфалія, де заборона містить багато виключень  http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,756211,00.html  .

Про ефективність заборони куріння свідчить навіть річний звіт корпорації Філіп Морріс за 2008 рік, в якому сказано, що «у Німеччині загальний ринок сигарет скоротився на 6% через впровадження законів про обмеження куріння, які вже охопили 14 з 16 земель» http://media.corporate-ir.net/media_files/irol/14/146476/PMAR2009.pdf .

Інші матеріали щодо законодавства по звільненню від тютюнового диму та інших напрямків контролю над тютюном див. на сайті http://www.smokefreeukraine.org/

Довідка. За даними міжнародного дослідження «Світовий тягар хвороб від впливу вторинного тютюнового диму: ретроспективний аналіз даних із 192 країн» http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(10)61388-8/abstract , 603 000 смертей були спричинені негативним впливом тютюнового диму в 2004 році, що склало близько 10% смертей у світі. 47% смертей від вдихання вторинного тютюнового диму серед жінок, 28% серед дітей та 26% у чоловіків. Найбільше захворювань було від інфекції нижніх дихальних шляхів у дітей молодше 5 років (5 939 000), ішемічної хвороби серця у дорослих (2 836 000), астми у дорослих (1 246 000) та дітей (651 000).

 

Джерело: Інтерфакс-Україна