28 травня 2023 р.

Громадськість вимагає проголосувати за антитютюнові закони до 31 травня!

12.05.17

12 травня активісти ГО «Життя» та коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» на антитютюновому автобусі об’їхали офіси політичних партій, які представлені у Верховній Раді України.

 

Такою акцією учасники закликали політиків розглянути у першому читанні антитютюнові законопроекти №2820 та №4030а впродовж наступних двох пленарних тижнів ВРУ, до 31 травня – Всесвітнього дня без тютюну. Так, законопроект №2820 передбачає заборонити ароматизовані сигарети, збільшити зображення із попередженнями про шкоду куріння та розмістити їх із обох боків пачки у верхній її частині, обмежити продаж електронних сигарет дітям до 18 років, вилучити рекламу тютюну із Інтернету, змусити виробників тютюну звітуватись про вміст сигарет. Водночас законопроект 4030а пропонує прибрати викладку сигарет із вітрин магазинів та вдосконалити захист людей від тютюнового диму: збільшити перелік бездимних громадських місць, чітко визначити контроль за виконання антитютюнових норм та збільшивши штрафи у разі порушень. Це зменшить привабливість та поширеність куріння, насамперед, серед дітей.

«За час роботи VIII скликання парламенту не було прийнято жодного закону із контролю над тютюном, окрім підвищення акцизів. Причиною такого зволікання є тиск тютюнового лобі на ВРУ. Це призвело до того, що за останні три роки поширеність куріння серед всього дорослого населення  в Україні значущо не зменшилась. При цьому щороку в Україні помирає 63 тисячі осіб від хвороб, спричинених курінням. Тому потрібно вже зараз приймати ці законопроекти з контролю над тютюном. Інакше Україна знову повернеться до п’ятірки країн із найвищою поширеністю куріння у світі», - наголосила Лілія Олефір, виконавча директора ГО «Життя».

Важливо зауважити, що профільний Комітет ВРУ з питань охорони здоров’я вже розглянув законопроекти №2820 та №4030а та рекомендував їх до першого читання. Норми цих документів повністю відповідають Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яку Україна ратифікувала у 2006 році та зобов’язалась виконувати. При цьому законопроект №2820 ґрунтується на новітній європейській Директиві 2014/40/ЄС з контролю над тютюном і є частиною євроінтеграційного пакету законопроектів. Проте через тиск тютюнового лобі законопроект №2820 вже два роки блокується й не вноситься навіть на перше читання.

«Останні антитютюнові зміни були прийняті ще в 2012 році, за цей час тютюновій індустрії вдалось знайти деякі прогалини у законодавстві про заборону реклами тютюну та заборону куріння у громадських місцях. Законопроект №4030а розроблено спеціально для того, щоб ці прогалини заповнити й посилити захист українців від тютюну. Зокрема, Держпродспоживслужба чітко визначається відповідальним органом за перевірки виконання антитютюнового законодавства та забороняється останній вид реклами, який існує у вигляді кольорових викладок сигарет у вітринах магазинів», - пояснив Петро Король, юрист Центру демократії та верховенства права.

Учасники акції вручили офісам партій символічні годинники «За майбутнє без тютюну», які відраховуватимуть час до прийняття антитютюнових законів перед Всесвітнім днем без тютюну, котрий щороку відзначають 31 травня.

Для контактної інформації: Оксана Тотовицька, медіа-координатор ГО «Життя»:

oksana@center-life.org, +38 (063) 261 74 05