28 травня 2023 р.

ІМІТАЦІЯ ПІДВИЩЕННЯ ТЮТЮНОВИХ АКЦИЗІВ: УРЯД ВІДМОВИВСЯ ВІД ДОДАТКОВИХ НАДХОДЖЕНЬ ДО ДЕРЖБЮДЖЕТУ ПІД ТИСКОМ ТЮТЮНОВИХ ЛОБІСТІВ

31.07.14

31 липня Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України (щодо удосконалення окремих положень)», яким, серед іншого, збільшено ставку акцизу на тютюнові вироби. Пропозицію уряду встановити для сигарет без фільтра ставку акцизного податку на рівні податку для сигарет з фільтром було проаналізовано у висновку Головного наукового-експортного управління, датованому 31.07.2014. А в остаточному варіанті законопроекту №4309а, який і ухвалила Рада, всі новації обмежилися збільшенням ставок акцизу на сигарети з фільтром і без фільтру на 5%, до 304,11 гривень на 1000 сигарет з фільтром і 133,35 на 1000 сигарет без фільтром. Ці зміни в оподаткуванні тютюнових виробів набудуть чинності з 1 вересня 2014 року і можуть призвести до подорожчання пачки сигарет без фільтру на 15 копійок,  а на сигарети з фільтром на 35 копійок, що майже не вплине на рівень споживання цієї смертельної продукції та дасть лише мізерні додаткові надходження до бюджету.

 

Буквально напередодні уряд України пропонував підвищити ставку акцизу на сигарети без фільтру до рівня ставок сигарет з фільтром, тобто майже вдвічі[1]Це  рішення могло бути послідовним виконанням курсу на євроінтеграцію, бо в країнах ЄС сигарети з фільтром і без фільтру обкладаються за однаковими ставками відповідно до частини 2 Статті 7 Директиви 2011/64/ЄС. Підписана Угода про асоціацію між Україною та ЄС містить Статтю 352, яка передбачає поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби. Наразі в ЄС мінімальна ставка акцизу на 1000 сигарет з фільтром і без фільтру становить 64 євро, а до 2018 року у всіх країнах ЄС вона має сягнути 90 євро. В Україні з 1 липня 2014 року підвищено мінімальні ставки акцизу, проте вони становлять  лише 289,63 гривні (18 євро) на 1000 сигарет з фільтром і 127 гривень (8 євро) на 1000 сигарет без фільтру. Тобто уряд та парламент мають значний запас «міцності» щодо підвищення ціни на смертельну продукцію, але не хочуть цим користуватися. Якщо б пропозиції уряду були прийняті, Державний бюджет отримував би додатково 50 млн. грн. щомісяця.

В переддень голосування експерти в контролі над тютюном звернулись до Прем’єр - міністра України Арсенія Яценюка з листом підтримки його ініціативам, який містить експертне обґрунтування та детальний аналіз потреби підвищення акцизів на сигарети без фільтру. Але, як і у березні 2014 року, коли громадські експерти пропонували вирівняти ставки акцизів на сигарети з фільтром та без фільтру, така пропозиція була проігнорована.

 «Очевидно, що в результаті так званих «нічних консультацій» уряд здався перед тиском тютюнових лобістів. Громадськості ще належить з’ясувати всі деталі «нічних домовленостей» та ініціаторів блокування урядової ідеї підвищення цін на сигарети без фільтру, але факт залишається фактом: черговий раз втрачена можливість наповнити бюджет, покращуючи здоров’я людей», - прокоментував ситуацію Андрій Скіпальський, керівник Центр контролю над тютюном, експерт Альянсу з виконання Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

Для контактів:Марія Голуб

 

прес-центр ГО «Життя»

(044) 279 68 83, 050 902 09 38

smokefreeukraine@center-life.org

 

Центр контролю над тютюном – це національний проект ГО «Життя», що реалізується у співпраці із громадськими організаціями – членами Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну». Мета Центру - сприяння зменшенню рівня поширеності куріння та споживання тютюнових виробів в Україні, і, як наслідок, скорочення смертності та полегшення тягаря хвороб, спричинених вживанням тютюнових виробів. Діяльність Центру спрямована на моніторинг, експертизу та фаховий аналіз сфер контролю над тютюном, а також на вироблення експертних пропозицій для посилення адвокаційної спроможності антитютюнових ініціатив.