28 травня 2023 р.

Комітет охорони здоров’я підтримав заборону розміщення сигарет у вітринах

12.04.17

12 квітня Комітет ВРУ з питань охорони здоров’я одноголосно вирішив рекомендувати Верховній Раді України ухвалити у першому читанні законопроект №4030а "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту громадського здоров'я від шкідливого впливу тютюнового диму)".

«Новацією цього законопроекту є повна заборона видимого розміщення пачок тютюнових виробів у місцях їх продажу. Постійна присутність сигарет у полі зору створює соціальну толерантність і прийнятність куріння. Така спеціальна викладка сигарет систематично оновлюється та оформлюється ілюмінацією, щоб привертати увагу передусім дітей та молоді. Цигарки перетворюються на спокусливий бажаний товар. Це потужний маркетинговий інструмент тютюнових компаній, який стимулює початок куріння, провокує у молоді бажання курити, підштовхує до залежності», - наголосив Олег Мусій, народний депутат, заступник голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров'я.

Норми законопроекту повністю відповідають Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яку Україна ратифікувала у 2006 році та зобов'язана виконувати.

Нагадаємо, що законопроектом, передбачаються такі нововведення:

 

Нововведення

Обґрунтування

1. Повна заборона видимого розміщення пачок тютюнових виробів у місцях їхнього продажу (на вітринах та полицях магазинів, кіосків та інше).

Тютюнові корпорації почали активно використовувати лазівки в законодавстві про заборону реклами тютюну –  викладку сигарет у вітринах для просування своєї продукції – шляхом розміщення сигарет на яскравому/кольоровому фоні в рамках, боксах та панно, використання аксесуарів із тютюновими брендами, створення гігантських пачок сигарет, які слугують рекламою та інше. Така форма стимулювання продажу спрямована передусім на дітей та молодь, для яких тютюнова продукція перетворюється на спокусливий товар.

 

2. Заборона відводити спеціальні місця для куріння у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності.

Громадяни України й надалі продовжують наражатися на тютюновий дим в офісах та установах, адже навіть за наявності спеціально відведеного місця, обладнаного витяжною вентиляцією, тютюновий дим все одно розповсюджується по всьому приміщенні. Єдиним місцем, де буде дозволено відводити у приміщенні спеціальні місця для куріння залишаються аеропорти.

 

3. Запровадження визначення терміну «приміщення».

Таке визначення є важливим у контексті порушення закладами ресторанного господарства заборони на куріння у їхніх приміщеннях. Як показує практика, суб’єкти господарювання закладів ресторанного господарства, які мають літні майданчики, перетворюють їх на повноцінне приміщення та обходять закон у частині заборони куріння у приміщеннях закладів ресторанного господарства. Про такі випадки свідчать численні нарікання з боку громадян, які звертаються зі скаргами до контролюючих органів, нарікаючи, що в кафе, барах, ресторанах порушують закон.

 

4. Запровадження відповідальності для всіх суб’єктів господарювання за порушення заборони куріння у приміщенні та на території.

Чинне законодавство передбачає відповідальність лише для закладів ресторанного господарства за таке порушення, а в інших місцях, де куріння і заборонено, відсутня така відповідальність. Ця норма надасть можливість контролювати заборону куріння у приміщеннях усіх форм власності та поставити всіх у рівні умови.

 

5. Запровадження контролю за діяльністю промоутерів.

Надання повноваження органам МВС складати на промоутерів тютюнових виробів протоколи про порушення законодавства. 

 

6. Запровадження чіткого повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів

 

У чинному законодавстві не зовсім чітко виписана норма про те, що такий державний орган має повноваження здійснювати перевірки виконання закону за зверненнями громадян. На практиці ця норма значно полегшить захист споживачів від шкідливого впливу тютюну, а відповідна служба зможе здійснювати перевірки за зверненнями.

7. Надання можливості органам місцевого самоврядування або визначати вільні від куріння місця на постійній основі або лише на час проведення масових заходів.

 

Децентралізація - міські ради своїм рішенням зможуть додатково визначати в межах своєї адміністративної території місця, де  куріння буде заборонено, наприклад (пляжі, парки та інше).

8. Запровадження норми про примусове виконання рішень (постанов) Державною виконавчої службою.

У випадку невиконання в добровільному порядку суб'єктами господарювання рішень (постанов) державного органу про накладання санкцій за порушення антитютюнового закону буде запроваджене обов’язкове виконання рішень. Наприклад, за 2015 р. Держспоживінспекція оштрафувала порушників на 62 тис. грн, із них сплачено до Держбюджету лише 45,1 тис. грн.

 

9. Запровадження уніфікованого штрафу на рівні 340 грн для фізичних осіб, які порушують норму куріння у заборонених місцях

Штрафи за порушення законодавства про заборону куріння в громадських місцях для фізичних осіб зараз на рівні 51-170 грн і вони не змінювались із 2005 року.