28 травня 2023 р.

Лікарі просять Президента захистити дітей від тютюну

26.09.17

Професор-нейрохірург Микола Поліщук ініціював колективний лист провідних медиків до Президента України із проханням визначити невідкладним для розгляду Верховною Радою України антитютюновий законопроект №4030а «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту громадського здоров'я від шкідливого впливу тютюнового диму)», який дозволить захистити дітей та молодь від куріння. Законопроект заборонить розміщувати сигарети у відкритих вітринах магазинів, а також розширить перелік місць, де буде заборонено курити зовсім.

Лікарі стурбовані тим, що куріння є фактором ризику виникнення 70% усіх неінфекційних захворювань у світі. А в Україні жертвами тютюну щорічно стає 85000 осіб. При цьому в Україні вже 5 років не приймали жодних законодавчих змін для зменшення поширеності куріння, а зареєстровані законопроекти щодо боротьби з тютюну ігнорують у Верховній Раді й не допускають навіть до першого читання.

«…за останні 5 років в Україні не було прийнято жодного антитютюнового закону, який би дав змогу утримувати динаміку зменшення куріння у першу чергу серед дітей та молоді», - йдеться в листі.

Медичні фахівці звертають увагу на проблему рекламування сигарет у місцях продажу шляхом яскравого розміщення сигарет на полицях магазинів із використанням світла, привабливих зображень тощо. У такий спосіб тютюнова індустрія прагне залучити нових клієнтів до куріння.

«Викладка сигарет маніпулятивно використовується тютюновою індустрією для агресивної та нав’язливої реклами тютюнових виробів, що призводить до залучення нових споживачів сигарет, особливо підлітків та дітей», - зазначають автори листа.

Для попередження передчасних смертей та хвороб, спричинених курінням, лікарі просять Президента взяти під особистий контроль внесення на розгляд ВРУ законопроекту №4030а.

Нагадаємо, що законопроект підтримано Міністерством охорони здоров'я, а в квітні 2017 р. профільний Комітет ВРУ з питань охорони здоров’я одноголосно рекомендував законопроект до першого читання.

Повний список підписантів:

 1. Поліщук Микола Єфремович, професор, президент ВГО «Українська асоціація боротьби з інсультом», Голова коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну».
 2. Цимбалюк Віталій Іванович, президент НАМН України, академік.
 3. Базика Димитрій Анатолійович, академік – секретар відділення теоретичної та профілактичної медицини НАМН України, Генеральний директор Національного наукового центру радіаційної медицини НАМН України.
 4. Садов’як Ірина Дмитрівна, головний лікар Національної дитячої спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ».
 5. Шунько Єлизавета Євгеніївна, завідувач кафедри неонатології Національної медичної академії післядипломної освіти імені Шупика,  член-кореспондент НАМН України, професор.
 6. Притула Василь Петрович, професор кафедри дитячої хірургії НМУ імені О. О. Богомольця.
 7. Галаган Віра Олексіївна, завідувач спеціалізованого медико-генетичного центру Національної дитячої спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ», доктор медичних наук, професор.
 8. Мешкова Олена Михайлівна, заступник головного лікаря НДСЛ «ОХМАТДИТ» з організаційно-методичної роботи, кандидат медичних наук, заслужений лікар України.
 9. Вітязь Володимир Миколайович, кандидат медичних наук, асистент кафедри дитячої хірургії НМУ імені О. О. Богомольця.
 10. Карабенюк Олександр Вікторович, кандидат медичних наук, асистент кафедри дитячої хірургії НМУ імені О. О. Богомольця.
 11. Фідельський Володимир Васильович, завідувач відділенням мікрохірургії та реконструктивно-пластичної хірургії НДСЛ «ОХМАТДИТ».
 12. Ярославська Світлана Миколаївна, кандидат медичних наук, доцент кафедри анестезіології та інтенсивної терапії хірургії НМУ імені О. О. Богомольця, дитячий анестезіолог.
 13. Грегуль Володимир Васильович, кандидат медичних наук, асистент кафедри дитячої хірургії НМУ імені О. О. Богомольця.
 14. Стойка Отто Олександрович, головний лікар Київського міського центру здоров’я, кандидат медичних наук.
 15. Лазоришинець Василь Васильович, академік НАМН України, директор Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М.М.Амосова.

Копія листа: