28 травня 2023 р.

Виявлені головні алкогольні та тютюнові лобісти у Верховній Раді!

06.12.11

Виявлені головні алкогольні та тютюнові лобісти у Верховній Раді!

Верховна Рада, в якій відкрито і безкарно діють лобісти тютюнового та алкогольного бізнесу, не має права на існування і повинна бути розпущена. Про це заявив головний координатор громадянської кампанії «Форум порятунку Києва» , один з ініціаторів створення політичної партії «Форум» Віталій Черняховський.
Про це повідомляє прес-центр «Форум».
В. Черняховський нагадав, що 30 листопада 2011 року відбулося перше в історії України нагородження Антипремією для лобістів тютюнового та алкогольного бізнесу «Золота коса», перше місце на ньому посів позафракційний депутат Тарас Чорновіл, друге - регіонал Анатолій Кінах, третє - бютівець Сергій Терьохін. Також у п'ятірку увійшли Олена Бондаренко (Партія регіонів) і Сергій Шевчук («БЮТ-Батьківщина»).
В. Черняховський зазначив, що така п'ятірка «переможців» не стала несподіваною, оскільки ці люди і раніше постійно помічалися в прямій підтримці згубних звичок. «Т. Чорновіл і С. Терьохін курять самі і хочуть, щоб українці теж гинули від тютюну, активно виступали проти підвищення акцизів на тютюн і алкоголь і внесли пом'якшувальні поправки до закону, що забороняє рекламу сигарет», - розповів громадський діяч.
В. Черняховський підкреслив, що подібна діяльність зводить нанівець роботу громадських організацій, спрямовану на боротьбу з курінням і зловживанням алкоголем.
«По-перше, в 2011 році алкогольні та тютюнові лобісти повністю паралізували підвищення акцизів на тютюнові вироби, пиво і міцний алкоголь. По-друге, провалили законопроект № 1014-2 про обмеження реклами пива , і зараз у нас триває тотальна реклама алкоголю», - нагадав лідер «Форуму».
Третій провал для країни, на думку В. Черняховського, - це блокування законопроекту № 5164 про заборону реклами сигарет . «Він був сильно затягнутий, потім був ослаблений. Зараз все дійшло до того, що через 2,5 місяці після прийняття 22 вересня, закон досі не переданий на підпис голові Верховної Ради Володимиру Литвину», - сказав він.
В. Черняховський обурений, що лобі діє абсолютно безкарно і нахабно. «Висновок очевидний - парламент, в якому так безкарно діють тютюнові лобісти, без осуду фракцій, до яких вони входять, не має права на існування. Нічого хорошого від цього парламенту очікувати не можна. Такі люди не повинні ставати депутатами навіть сільських рад. Для алкогольних і тютюнових лобістів має бути лише одне місце - камера в СІЗО і прокурори і слідчі, які щільно працюють з ними», - вважає він.
В. Черняховський акцентував, що проблема полягає, перш за все, в якості депутатського корпусу. «Вже кілька скликань туди потрапляють одні й ті ж люди - той же Т. Чорновіл, А. Кінах, С. Терьохін, С. Шевчук. Рада повинна бути розпущена, необхідні нові вибори, які проведуть нових людей, тому що будь-яке рішення цього парламенту диктується лише одним фактором - лобіюванням бізнесу самих депутатів або олігархів, які стоять за ними», - додав громадський активіст.
Довідка. 30 листопада 2011 року Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» і ряд громадських організацій України оголосили переможців Антипремії для лобістів тютюнового та алкогольного бізнесу «Золота коса 2011».
За результатами рейтингу експертів, найбільш дієвим лобістом тютюнової та алкогольної індустрії, який і отримав «Золоту косу», став народний депутат Т. Чорновіл, набравши 21 бал. Депутат А. Кінах - набрав 20 балів і отримав «Срібну косу». Трійку призерів замкнув народний депутат С. Терьохін з «Бронзовою косою» і 12 балами. У п'ятірку кращих тютюнових та алкогольних лобістів потрапили також народні депутати Олена Бондаренко (Партія регіонів) - 11 балів і С. Шевчук - 10 балів.

Крім цього, прем'єр-міністру України Миколі Азарову дістався спеціальний приз - «Золоте гальмо».

Антипремія «Золота коса 2011» визначається згідно з експертними оцінками діяльності представників влади. Визначення лобістів є оціночним.

Ініціатор Антипремії «Золота коса» - Бюро журналістських розслідувань «Свідомо».

Співорганізатори премії: Коаліція громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну», громадська організація «Твереза Україна», Регіональний центр громадянського представництва «Життя» і громадянська кампанія «Форум порятунку Києва».