28 травня 2023 р.

Викладку сигарет треба заборонити: учасники круглого столу обговорили «шпарини» діючого антитютюнового законодавства та домовились про подальшу співпрацю з його вдосконалення

11.10.13

10 жовтня 2013 року в Києві відбувся круглий стіл на тему: «Як тютюнові компанії використовують прогалини в  законі щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів?», під час якого експерти, народні депутати, представники контролюючих центральних та регіональних органів влади, а також рекламного бізнесу і громадськості обговорили основні проблеми та шляхи вдосконалення виконання антитютюнового законодавства щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів.

Після проведеного моніторингу присутності тютюнової реклами в точках продажу (вересень 2013 р.), активістами Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» було зафіксовано велику кількість випадків стимулювання продажу тютюнових виробів за допомогою використання спеціальної викладки пачок тютюнових виробів у місцях продажу (кіоски, магазини, супермаркети, ресторани), а саме:

  1. розміщення пачки у спеціальній рамці або на дисплеї;
  2. підсвітка окремих пачок;
  3. виставлення пачок на тлі особливих фонових малюнків;
  4. використання збільшеної пачки.
Чинне законодавство України визначає «рекламу й стимулювання продажу тютюну - як будь-який вид передачі комерційної інформації, рекомендації або дії, метою чи результатом або ймовірним результатом якого є стимулювання продажу тютюнового виробу або вживання тютюну, прямо чи опосередковано». 
 
Основним варіантом вирішення проблеми стимулювання продажу тютюнових виробів в місцях продажу є заборона викладки пачок сигарет у вітринах пунктів продажу. Такий крок буде послідовним виконання керівних принципів імплементації Рамкової Конвенції ВООЗ із контролю над тютюном. Це правило вже імплементували такі країни як Ірландія, Великобританія, Норвегія та багатьох інших. Росія також ухвалила заборону на демонстрацію пачок тютюнових виробів в місцях продажу, яка набуде чинності у 2014 році.