28 травня 2023 р.

Виставка до Міжнародного дня відмови від куріння «Я голосую за Україну без реклами тютюну»

08.11.17

8 листопада на першому поверсі Верховної Ради України відбулось відкриття виставки до Міжнародного дня відмови від куріння, який цьогоріч буде відзначатися 16 листопада. Ініціатором події став Голова Комітету Верховної Ради України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму Артур Палатний.

На виставці представили інформаційні стенди про антитютюновий законопроект №4030а, котрий передбачає захист дітей від реклами тютюну у місцях продажу, шляхом заборони розміщення сигарет на відкритих вітринах магазинів. Організатори також створили стенд, де народні депутати можуть символічно засвідчити підтримку антитютюнової ініціативи.

Організатори звернули увагу на те, що магазини перетворилися на майданчики агресивної реклами сигаретних брендів. Світло, яскраві малюнки, спеціальна вкладка тютюнових виробів викликають у дітей інтерес до куріння. Експерти з контролю над тютюном стверджують, що рекламне розміщення тютюну в точках продажу на 64% збільшує ризик того, що діти почнуть курити.

Саме тому для зменшення ризику початку куріння серед дітей важливо вилучити рекламу тютюнових виробів із торгових точок, як це пропонує законопроект №4030а. Окрім того, Україна має міжнародні зобов’язання щодо заборони викладки сигарет у вітринах магазинів, відповідно до Керівних принципів Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яку Україна ратифікувала 2006 року й зобов’язалась виконувати. Таку норму реалізували вже понад 30 держав світу, серед них Ірландія, Норвегія, Фінляндія, Велика Британія, Хорватія, Канада, Австралія, Білорусь.

“Вилучення елементів стимулювання продажу тютюну із повсякденного життя українців, дозволить зменшити поширеність куріння, у першу чергу, серед дітей та молоді. Це допоможе уникнути багатьох захворювань, спричинених курінням. Окрім  того, заходи щодо контролю над тютюном сприяють збільшенню тривалості життя українців та заощадженню державних коштів на лікування”, - наголосила Наталія Веселова, народний депутат України, відвідавши виставку

Українці висловили підтримку законодавчій ініціативі заборонити розміщувати сигарети на видноті у магазинах. 68% українців підтримують таку заборону. Про це йдеться у результатах загальнонаціонального омнібуса КМІС щодо куріння в Україні.

Реалізація попередніх законодавчих ініціатив щодо зменшення привабливості та доступності куріння в Україні (заборона куріння в громадських місцях, запровадження попереджень про небезпеку куріння на пачках сигарет, заборона реклами сигарет, збільшення ціни на тютюнові вироби) дали переконливі результати. Поширеність куріння в Україні знизилась майже на 20% впродовж 2007-2017 років (із 25% до 20,1%). Проте 85 000 українців все ще помирають щороку від неінфекційних захворювань, спричинених курінням. Це пояснює нагальну необхідність прийняття подальших законодавчих змін, спрямованих на захист громадського здоров’я.

Нагадаємо, що законопроект №4030а готовий до розгляду у першому читанні: 12 квітня 2017 р. профільний Комітет з питань охорони здоров’я одноголосно рекомендував законопроект №4030а від 19.07.2016 р. для прийняття Верховною Радою України у першому читанні. Водночас Міністерство охорони здоров’я України також підтримало законопроект №4030а відповідно до листа №05.1-03/14390 від 25.05.2017 р.