22 січня 2020 р.

Виступ народного депутата Юлії Ковалевської з парламентської трибуни щодо створення Міжфракційної депутатської групи «За майбутнє України без куріння».

26.03.12

Не можу оминути увагою дві події, що сталися на минулому тижні та які, безумовно, матимуть важливе значення для здоров’я нашої нації. Вже ні в кого  не має сумніву, що вживання тютюну є небезпечним як для життя і здоров’я кожного громадянина України, так і для здоров’я нації – в цілому. Тож, по-перше, я маю на увазі прийняття за основу проекту закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів). І, по-друге, підписання 13 березня Президентом України Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів».
Окрім того, що ці події є наочними прикладами результативної співпраці парламенту, президента та громадськості, це два величезні кроки у реалізації антитютюнової політики, що провадиться в державі; формування нової культури здоров'я. 
Боротьба з  тютюнопалінням є одним з пріоритетів державної політики України, особливо зважаючи на те, що 2012 рік оголошено в Україні Роком спорту і здорового способу життя. Впровадження комплексу антитютюнових заходів, запропонованих Рамковою конвенцією із боротьби проти тютюну, вже призвело до зменшення поширеності тютюнокуріння в Україні. Так, завдяки підвищенню акцизу, жорсткішим вимогам щодо торгівлі, забороні реклами, обмеженню паління у громадських місцях, Україна залишила групу лідерів країн за поширеністю тютюнокуріння, перемістившись із 4-го місця в світі на 24-е. 
Втім, тютюн продовжує вбивати громадян України - щороку в нашій країні близько 110 тисяч осіб помирають від хвороб, спричинених тютюнокурінням, перш за все, це онкологічні та серцево-судинні захворювання. 
 При цьому, надзвичайно небезпечним залишається таке явище, як пасивне куріння, від якого найбільше потерпають діти та громадяни, що турбуються про власне здоров'я та самі не вживають тютюн. Вторинний дим є надзвичайно шкідливим, від нього помирає, як свідчать дослідження, до 10 % усіх жертв куріння. 
Я впевнена, що єдиним ефективним засобом боротьби з пасивним тютюнокурінням є лише повна заборона на паління у громадських місцях, таких, як навчальні і освітньо - виховні заклади, під'їзди житлових будинків, підземні переходи, громадський транспорт, закриті приміщення закладів громадського харчування, культури, дитячі та спортивні майданчики, стадіони тощо. Той факт, що ми прийняли у першому читанні законопроект про таку заборону, наблизив нас до повного звільнення від тютюнового диму у закритих приміщеннях, особливо у закладах громадського харчування. Після ухвалення цього закону Україна приєднається до таких країн як Великобританія, Франція, Іспанія, Ірландія, Італія, Турція, Швеція, Норвегія та інші, де кафе, бари, ресторани звільнені від куріння. 
Крім того, я надзвичайно задоволена, що зазначена законодавча ініціатива отримала підтримку представників всіх парламентських фракцій, адже тютюнокуріння - це загальна проблема, погляд на яку не може залежати від ідеологічних переконань. 
Не можу не зупинитися й на підписанні закону, що вже отримав у ЗМІ та громадськості назву «антитютюновий». На моє щире переконання, повна заборона реклами тютюнових виробів, поряд із підвищенням цін на них, стане не лише дієвим засобом зниження поширеності куріння, але й профілактикою початку куріння. 
Мабуть, саме із турботи про молоде покоління ця ініціатива й народилася, адже вона пішла «знизу», із громадськості. Заборона реклами сигарет та самого процесу паління – це шлях до нової культури здорового способу життя. Це наша спільна праця та загальна перемога!
На останок, хочу звернути увагу на те, що у Верховній Раді створена Міжфракційна депутатська група «За майбутнє України без куріння», до складу якої увійшло сімдесят народних депутатів. На мою думку, це надзвичайно важливий крок  на шляху до звільнення України від тютюнокуріння. Незважаючи на різні політичні погляди, нас об’єднує турбота про здоров'я громадян, здоров’я нації, а це дає підстави сподіватися, що цього року ми разом зможемо  підготувати та втілити законодавчі ініціативи, що стануть дієвим інструментом захисту населення Україні від згубного впливу тютюнокуріння.