28 травня 2023 р.

Заява коаліції "За вільну від тютюнового диму Україну" щодо тестування кіосків у м. Києві, яке проводиться тютюновиками

01.09.16

У Києві з'явилося 10 торгових кіосків, у яких вітрини з сигаретами закриті від покупців сірою плівкою.

На вітринах торгових точок вказано, що проводиться "тестування нових правил розміщення тютюнових виробів", які плануються згідно з проектом закону № 4030а. Пачки сигарет в цих місцях приховані від споживачів, натомість на окремому листі вивішений перелік тютюнових виробів із цінами.

Ми, представники коаліції громадських організації «За вільну від тютюнового диму Україну» вважаємо, що ця акція не має нічого спільного з підготовкою до розгляду у ВРУ законопроекту №4030а і, ймовірно, є кроком тютюнового лобі, спрямованим на дискредитацію цієї ініціативи.

Нам відомо, що біля цих кіосків проводиться спеціальне опитування покупців щодо їхнього ставлення до нового оформлення вітрин тютюнових кіосків. Показово, що таке «дослідження» проводиться саме у гарячий сезон літніх відпусток – у серпні, коли очікувано, що продажі практично усіх груп товарів є нижчими, ніж зазвичай. Вочевидь, таким чином тютюнові компанії хочуть показати, що нові правила розміщення сигарет створюють незручності для покупців та, зі слів обурених продавців, стали причиною зниження доходів, що є відвертою маніпуляцією.

Принагідно зауважимо, що вітрини МАФів зовсім необов’язково заклеювати темно-сірою чи будь-якого іншого кольору плівкою. З вітрин можна прибрати сигарети і поставити натомість інші товари. Однак тютюнові компанії навмисно спотворюють вигляд таких кіосків, сподіваючись викликати невдоволення серед покупців та представити результати свого тестування у вигідному світлі для того, аби заблокувати у Верховній Раді законопроект №4030а, який передбачає заборону видимого розміщення тютюнових пачок.

Переконані, що заборона викладки сигарет не завдає шкоди покупцям. Адже курці у будь-якому випадку зможуть купувати сигарети та обирати ті, до яких вони звикли. Натомість викладка сигарет на вітринах слугує для просування продукції серед дітей та молоді, аби приваблювати їх та залучати до лав курців. Саме завдяки їм збільшуються обсяги продажів тютюнових виробів. Цю ганебну практику потрібно припинити.

Нагадаємо, 19 липня 2016 р. 19 народних депутатів зареєстрували у Верховні Раді Законопроект №4030а «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо захисту громадського здоров’я від шкідливого впливу тютюнового диму), який передбачає заборону видимого розміщення пачок сигарет у місцях продажу, визначення терміну «приміщення», збільшення кількості місць на 100% вільних від тютюнового диму, а також збільшення розміру штрафів для фізичних осіб за порушення у громадських місцях. Цей законопроект розроблений також відповідно до вимог Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну.

Закликаємо громадян України та народних депутатів не піддаватися на провокації тютюнових компаній і зробити усе можливе, аби прибрати з місць продажів по суті агресивну рекламу у вигляді викладки тютюнових виробів та убезпечити майбутніх споживачів цієї згубної продукції від початку куріння.