28 травня 2023 р.

Звідки в Україні беруться «англомовні» сигарети? - Костянтин Красовський

07.02.18

Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом (Стаття 352) визначає, що Сторони розвиватимуть співробітництво й гармонізуватимуть політику щодо протидії та боротьби зі шахрайством і контрабандою підакцизних товарів. А обсяги контрабанди сигарет є досить суттєвими. Відповідно до звіту агенції KPMG, профінансованого чотирма найбільшими тютюновими корпораціями, у 2016 році Україна вийшла на перше місце серед країн, що постачають контрабандні сигарети до країн ЄС.

Проте може й західні країни постачають контрабандні сигарети в Україну?

Така думка може виникнути, коли дивитися на фотографії в деяких звітах Державної прикордонної служби (ДПС) та Державної фіскальної служби (ДФС) щодо виявлених контрабандних сигарет. Дуже часто на цих сигаретах можна побачити написи англійською мовою: “Smoking kills”та “Smokers die younger”. Знайомих українських акцизних марок на цих пачках немає і виникає враження, що ці сигарети було завезено в Україну з якоїсь англомовної країни. Але на цих пачках є інша марка й знов з написом англійською: «FOR DUTY FREE ONLY». Тобто ці сигарети призначені виключно для магазинів безмитної торгівлі.

Але де ж їх вироблено?

17 травня 2017 року співробітники податкової міліції ГУ ДФС у Закарпатській області спільно із працівниками прокуратури запобігли незаконному переміщенню до Угорщини 47 тис. пачок тютюнових виробів без марок акцизного податку України[1]. Звіт містить фотогалерею[2], й уважне вивчення фотографії[3] сигарет марки Compliment з позначкою «FOR DUTY FREE ONLY» дозволяє побачити напис на пачці, і знов англійською мовою: LVIV TOBACCO FACTORY. Напис перекладається як «Львівська тютюнова фабрика».

Що це за підприємство?

Відкрите акціонерне товариство "Львівська тютюнова фабрика" (Код ЄДРПОУ 30477389) було зареєстровано у 2001 році, але у 2006 році воно збанкрутіло. Товариство з обмеженою відповідальністю з такою самою назвою «Львівська тютюнова фабрика» (Код ЄДРПОУ 36929539) було засновано у 2010 році, проте в 2016 році воно змінило назву на "Перша приватна мануфактура", а у 2017 році взагалі припинило діяльність.

Тютюнова фабрика у місті Винники Львівської області працює з 2007 року, хоча періодично змінює «юридичні обличчя». Згідно з законом, усі виробники тютюнових виробів із 2008 року мають декларувати максимальні роздрібні ціни на свої марки сигарет. Ці ціни на своєму сайті оприлюднює Державна фіскальна служба. Ціни 2016-2018 років можна побачити на чинному сайті[4], але файли попередніх років теж збереглися. По них можна дослідити, які підприємства виробляли сигарети у Львівській області. У 2008 році це було Іноземне підприємство «Західна індустріальна компанія» (Код ЄДРПОУ 33169878). Потім її змінило Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕГАЄВРОБУД» (Код ЄДРПОУ 32484094), яке припинило виробляти сигарети у 2014 році, а згодом було ліквідовано за власним бажанням. У 2013-2016 роках сигарети виробляло вже згадане і вже ліквідоване ТзОВ «Львівська тютюнова фабрика». Цікаво, що у 2013-2014 роках  ТзОВ «Львівська тютюнова фабрика» та «МЕГАЄВРОБУД» виробляли одні й ті самі марки сигарет. У грудні 2015 року естафету прийняло ТзОВ «Винниківська тютюнова фабрика" (Код ЄДРПОУ 37741731), яке чекало своєї черги виробляти сигарети ще з 2011 року, коли було засноване. Але наприкінці 2017 року збори засновників цього ТзОВ ухвалили рішення «щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації» [5]. Напевно тому, що у Львівській області зареєстровано ще декілька підприємств, у яких у переліку стоїть діяльність, якою вони поки що не займалися «12.00 Виробництво тютюнових виробів».

Усі ці різноманітні юридичні особи виготовляли сигарети в одному фізичному місці – на фабриці, розташованій у місті Винники.

Відповідно до відомостей, наданих у ДФС, виробництво деяких марок сигарет було припинено, замість них з’явилися нові, але виробництво однієї марки ніколи не припинялося. Ще у 2007 році міський голова Винників Теодор Гудзяк повідомив: «Львівська тютюнова фабрика почала випускати цигарки. Мені вже навіть подарували пачку цигарок, на якій намальований козел і написано «Jin Ling»[6].  

Небагато марок сигарет мають власну статтю у Вікіпедії, але марка Jin Ling є дуже знаменитою. Ось що пише про неї англомовна Вікіпедія[7]:

Jin Ling – це російська марка сигарет, яка виробляється Балтійською тютюновою компанією в Калінінграді. Jin Ling продається виключно незаконно, і це перша марка, спеціально розроблена для контрабанди. У 2007 році в країнах ЄС було вилучено 258 мільйонів сигарет Jin Ling. Агенція «Німецька хвиля» повідомляла: Сигарети Jin Ling виробляються не в Китаї, як можна було б зробити висновок із назви, а в Росії й Україні. На ринку тютюнової продукції в Німеччині вони посідають восьме місце. Водночас легально до ФРН їх не поставляють[8].

На сайті Wikimedia наведено якісне фото пачки сигарет Jin Ling з позначкою «FOR DUTY FREE ONLY»[9]. Але з іншого боку тієї пачки[10] ми бачимо штрих-код та цифри, які починаються з 482… Це означає, що ця пачка була виготовлена в Україні.

Але як ця російська марка сигарет з’явилася в Україні?

У 2007 році росіяни зареєстрували у Львові своє представництво - «Балтійську тютюнову компанію» і від її імені орендували виробничі приміщення та обладнання фабрики. Орендодавцем виступила «Західна індустріальна компанія», яка розпоряджалася майном львівського підприємства після процедури банкрутства. Росіяни налагодили у Львові виробництво власних марок сигарет - зокрема, Jin Ling[11].

Як ми бачили, Львівська тютюнова фабрика міняла юридичні обличчя, але дотримувалася вірності марці Jin Ling. Чому? Бо ця марка була спеціально розроблена для контрабандистів і всі ці роки цю популярність підтверджували повідомлення про затримання сигарет Jin Ling під час спроби незаконного їх вивезення з України. Ці спроби продовжуються і в останні роки. Державна прикордонна служба вилучала сигарети Jin Ling у 2013[12], 2014[13], 2015[14] , 2016[15] та 2017[16] році.

9 серпня 2017 року працівники Закарпатської митниці ДФС запобігли незаконному вивезенню 25 000 пачок сигарет. Приховані від митного контролю сигарети торгової марки «JIN LING» без акцизних марок містились у картонних коробках під вугіллям в одному з вагонів вантажного потяга, що рухався зі Львівщини до Словаччини[17]. На зробленому фото[18] видно, що ці сигарети мають попередження англійською мовою, позначки дьюті-фрі, а на картонних коробках є фірмовий знак «LTF» – Львівська тютюнова фабрика. 

Такі ж сигарети JIN LING з попередженнями англійською мовою й поміткою «For Duty Free only» можна побачити й на інших фото, зроблених працівниками ДФС та ДПС. Проте «англомовними» є й сигарети інших марок. Вище наведено фото сигарет марки Compliment. У грудні 2016 року на пункті пропуску "Рава-Руська" прикордонники спільно з митниками виявили 291 ящик сигарет[19], зокрема сигарети марки Lifa[20]. У жовтні 2017 року було затримано сигарети марки Marvel[21]. І скрізь на фото ми бачимо попередження англійською мовою. За даними ДФС, сигарети марок Compliment, Marvel та Lifa вироблялися в Україні лише підприємствами зі Львівської області.

17 липня 2015 року в Мукачівському районі правоохоронці виявили партію нелегального тютюну, яку оцінили у півтора мільйона євро. На пачках замість акцизу наклеєні марки "дюті-фрі". Фахівці визначили, що сигарети були виготовлені на "Львівській тютюновій фабриці"[22].

Відповідно до статті 140 Митного кодексу України: «Безмитна торгівля - це митний режим, відповідно до якого товари, не призначені для вільного обігу на митній території України, знаходяться та реалізуються для вивезення за межі митної території України під митним контролем у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України». Тобто «безмитні» сигарети легально придбати може лише людина, яка залишає територію України. Далі стаття 141 проголошує, що «поміщення українських товарів у митний режим безмитної торгівлі для цілей оподаткування вважається експортом цих товарів». Це означає, що з таких сигарет не сплачується акцизний збір, який в 2018 році становить мінімум 15,46 гривні за пачку з 20 сигарет. Тому сигарети в магазині безмитної торгівлі мають коштувати набагато дешевше, ніж сигарети тієї ж самої марки із звичайного магазину.

На одному Інтернет сайті пропонують купити в містах Київ та Одеса мінімум ящик (500 пачок) сигарет «Marvel» [23] за ціною 11,8 гривні за пачку (в звичайних магазинах сигарети цього бренду коштують в 2 рази дорожче). На сайті зазначено, що ці сигарети вироблено Львівською тютюновою фабрикою і наведено малюнок пачки з попередженнями «Smoking kills» англійською мовою.

Зрозуміло, що така торгівля незаконна, але як сигарети, які мали бути вивезені за межі України, потрапили в Київ та Одесу?

Кілька років тому працівники МВС виявили[24], що під виглядом перевезення товарів з безмитного магазину в морському порту м. Скадовськ до безмитного магазину в аеропорту м. Херсон сигарети потрапляли у вільний продаж без сплати податку.  

Численні затримання правоохоронними органами коробів «безмитних сигарет» показують, що такі сигарети були реалізовані в магазинах безмитної торгівлі лише на папері. І першими в черзі на придбання таких коробів сигарет «duty free» стоять ті, хто незаконно вивозить сигарети до країн ЄС, чому є кілька причин. Серед курців поширена думка, що позначка «FOR DUTY FREE ONLY» є своєрідним знаком якості. Наприклад, сайт ТСН рекомендує купувати сигарети duty free, бо «тут не стільки питання економії, скільки грає важливу роль якість. Купуючи сигарети або сигари, ви можете бути впевнені, що вони справжні і хорошої якості[25]. «Англомовні» сигарети також можуть сприйматися курцями з країн ЄС, як більш «європейські». А головне, сигарети, які їхали до магазину безмитної торгівлі, але зникли дорогою, коштують дешевше.

Контрабандисти, звичайно, купують сигарети для подальшого незаконного переміщення у країни ЄС і в звичайних українських магазинах, але в такому випадку їм доводиться платити повну ціну, включно з акцизом та іншими податками. Тому їм вигідніше домовитися з виробниками «безмитних сигарет» завдяки чому як виробники, так і контрабандисти зможуть отримати додатковий прибуток за рахунок несплачених податків.

Така незаконна реалізація «безмитних» сигарет шкодить і людям, і державі. Курці продовжують псувати своє здоров’я, бо контрабандні сигарети, декларовані як безмитні, зазвичай залишаються доступнішими за ціною, а держава втрачає мільйонні суми через несплачені податки.

У 2006 році Україна ратифікувала Рамкову конвенцію Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ), обов’язковий для виконання міжнародний договір. У статті 6 РКБТ зазначено, що Сторони Конвенції мають у відповідних випадках запроваджувати… заборону чи обмеження продажу тютюнових виробів, які не обкладаються податком і митом, особам, що здійснюють міжнародні поїздки, і/або ввезення ними цих виробів. Є кілька варіантів дій: від повної заборони продажу тютюнових виробів у магазинах безмитної торгівлі, як це вже зроблено у Ватикані[26], до, наприклад, обмеження продажу сигарет лише магазинами безмитної торгівлі у великих міжнародних аеропортах, де можливо налагодити контроль, щоби «безмитні» сигарети не потрапляли коробами на «митну територію України».

І нехай українці вивчають англійську мову, але не на пачках сигарет, бо будь-якою мовою «Куріння вбиває».

Костянтин Краслвський, експерт з контролю над тютюном