15 серпня 2022 р.

БЕЗДИМНЕ СЕРЕДОВИЩЕ

У Статті 13 Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну зазначено, що: «Кожна Сторона приймає та здійснює у сферах існуючої національної юрисдикції, визначених національним законодавством, і активно сприяє на інших рівнях юрисдикції прийняттю і здійсненню ефективних законодавчих, виконавчих, адміністративних і/або інших заходів, що забезпечують захист від впливу тютюнового диму на робочих місцях усередині приміщень, громадському транспорті й у закритих громадських місцях та у відповідних випадках в інших громадських місцях».

Восени 2011 р. ГО «Життя» розпочала загальноукраїнську адвокаційну кампанії «За бездимне повітря в ресторанах, кафе, барах та на робочих місцях». Більшість українців підтримали повну заборону куріння у громадських місцях. Згідно дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) проведеного у 2012 р., 84 % населення України та 53 % самих курців підтримують повну заборону куріння у громадських місцях.

Успіхом стало те, що 24.05.2012 р., напередодні Всесвітнього дня без тютюну, законопроект № 9474 був ухвалений 368 голосами народних депутатів та став законом. З 16 грудня 2012 р. Україна приєдналася до прогресивних європейських країн (Іспанія, Великобританія, Ірландія, Латвія та інші), де кафе, бари, ресторани уже давно на 100% бездимні.

Всеукраїнські моніторинги ГО «Життя», Центру контролю над тютюном у співпраці з Коаліцією громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» показують високий рівень виконання закону – від 91% до 93% закладів дотримуються його умов та вільні від тютюнового диму.

За даними самих тютюнових компаній, подібні законодавчі обмеження призводять до зменшення споживання сигарет на 10-15%, а шанси курців відмовитися від нікотинової залежності зростають в рази. Результатом комплексу антитютюнових заходів є зменшення споживання тютюнових виробів, скорочення рівня поширеності тютюнокуріння, та виробництва сигарет – всі ці показники протягом 2013 р. стабільно знижувались: на кінець 2013 р. корпорації виробили сигарет приблизно на 10% менше, ніж за 2012 р. Загалом, за останні п’ять років (2008-2013 рр.) кількість курців скоротилась з 10,1 до 8,1 млн. осіб, що стало одним із чинників стабілізації показників захворюваності та смертності від серцево-судинної патології в Україні.