15 серпня 2022 р.

ЦІНОВІ ТА ПОДАТКОВІ ЗАХОДИ

У Статті 6 Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну зазначено, що: «Сторони   визнають,   що   цінові  й  податкові  заходи  є  ефективним і важливим засобом скорочення споживання тютюну різними групами населення, особливо молоддю. Без   шкоди  для  суверенного  права  Сторін  визначати  й встановлювати свою політику оподатковування кожна Сторона  повинна враховувати  свої національні цілі в галузі охорони здоров'я,  які стосуються  боротьби  проти  тютюну»

Дослідження свідчать про те, що більш високі податки є найбільш ефективним інструментом для скорочення споживання тютюну серед груп населення з низьким рівнем доходів. Так, наприклад, підвищення тютюнових акцизів, що має наслідком збільшення ціни на тютюнові вироби на 10% зменшує споживання тютюну приблизно на 4% в країнах з високим рівнем доходу та до 8% у більшості країн з низьким і середнім рівнем доходу. Отже, підвищення акцизів на тютюнові вироби вважається одним з найбільш економічно ефективних заходів боротьби з тютюновою епідемією у всьому світі.

У 2014 р. в Україні уже піднімали акцизи на тютюнові вироби. Так, 31 березня цього року набув чинності ЗУ№ 4576 («Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»), яким передбачається 25% підвищення акцизів на тютюнові вироби вже з 1 липня цього року. Варто зауважити, що урядові ініціативи попередніх років, пов’язані зі зміною ставок тютюнових акцизів, передбачали значно менше їх підвищення. Нова влада дослухалась до пропозицій громадських експертів, водночас, вимоги про більш суттєве підвищення акцизів на шкідливу для здоров’я продукцію залишаються в порядку денному «завдань владі від громадськості». 31 липня Верховна рада підтримала 5% підвищення акцизів на тютюнові вироби, яке діє з 1 вересня 2014 р.

Слід зазначити, що курс країни на повноцінну інтеграцію до Європейського Союзу, також передбачає підвищення акцизів на тютюнові вироби. Наразі з 1 липня цього року мінімальна ставка акцизу в Україні буде дорівнювати лише 290 грн. на 1000 сигарет з фільтром, або 18 євро, але Угода про Асоціацію між Україною та ЄС (стаття 352) передбачає поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби. Зараз мінімальна ставка на сигарети в ЄС дорівнює 64 євро – і протягом 2014-2018 рр. в усіх країнах Євросоюзу вона буде підвищена до 90 євро. Отже, щоб досягти рівня ЄС хоча б у 2020 р., Україні потрібно щорічно підвищувати ставку акцизу на сигарети не менше, ніж на 30%.

Завдяки підвищенню ставок тютюнових акцизів у 2008-2013 рр., доходи Державного бюджету України від акцизів на тютюнові вироби зросли в сім разів – з 2,44 млрд. грн. 2007 р. до 17,9 млрд. грн. 2013 р. - при скороченні реалізації за ці роки з 124 млрд. до 75 млрд. сигарет. При цьому кількість курців в Україні знизилася з 10,1 млн. до 8,1 млн. осіб.