27 травня 2022 р.

УПАКОВКА ТА МАРКУВАННЯ СИГАРЕТ В УКРАЇНІ

У Статті 11 Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну зазначено, що: «Кожна Сторона … приймає та здійснює ефективні заходи, для того, щоб упаковка й маркування тютюнових виробів не стимулювали продаж тютюнового виробу будь яким шляхом, що є помилковим, таким, що вводить в оману чи обманним, або таким, що створює хибне враження про його характеристики, вплив на здоров'я, небезпеку; на кожній пачці та упаковці тютюнових виробів і на будь-якій зовнішній упаковці та у маркуванні таких виробів також містились попередження про шкоду для здоров'я, які описують згубні наслідки використання тютюну…».

Міжнародний досвід доводить, що картинки - попередження на сигаретних упаковках підвищують обізнаність про наслідки для здоров'я і сприяють зниженню рівня поширеності куріння. «Страшні» фотоілюстрації хвороб на пачках підштовхують частину курців кинути курити, а інших - не починати взагалі. Картинки особливо впливають на молодь та жінок, оскільки знищують «гламурну» привабливість пачки.

Кольорові попередження з'явились на пачках сигарет в Україні у жовтні 2012 р. і Україна стала 40-ю країною, яка запровадила подібні норми. Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 306 від 19.01.2012 р., 50% передньої частини пачки займає напис «Куріння вбиває», а зі зворотного боку - 50% пачки займатиме графічне зображення разом з попереджувальним надписом. Однак, на думку експертів, попереджувальні малюнки на пачках сигарет мають періодично замінюватися, адже курці поступово звикають до них і просто перестають звертати увагу. Запровадження механізму ротації картинок-попереджень – одне із стратегічних завдань активістів та експертів у контролі над тютюном.

Підписана Угода про асоціацію з ЄС має стимулювати Україну запроваджувати «європейські» стандарти у маркування тютюнових виробів. Згідно положень нової Директиви ЄС 2014/40/EU про тютюнові вироби, медичні графічні попередження мають займати 65% верхньої частини як передньої, так і задньої сторін сигаретної пачки, а на 50% площі обох бокових сторін міститись текстове попередження.

Наразі, світовим лідером за розміром медичного попередження на пачках сигарет є Таїланд. Вимогами цієї країни до маркування є розміщення медичних попереджень на 85% передньої та 85% задньої сторін пачки. Нещодавно, країни із найбільш прогресивним антитютюновим законодавством – Великобританія, Ірландія, Франція, Туреччина – анонсували запровадження однотипної «стереотипної» упаковки вже у найближчій час. В Австралії таке маркування діє уже два роки – там продають сигарети в сіро-зелених упаковках без промоційних елементів (plain packaging) з великими графічними попередженнями про шкоду здоров'ю. Завдяки цим заходам поширеність куріння в Австралії зменшилася у 2010-2012 рр. з 15,1% до 12,8%, тобто на 2,3 відсоткових пункти або на 15%.
 

 

Дивіться також: Графічні попередження на пачках сигарет