24 березня 2023 р.

Брифінг народних депутатів нагоди відзначення Всесвітнього дня боротьби проти тютюну

 

Оксана Корчинська, заступник голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров'я, зауважила, що фракція Радикальної партії Олега Ляшка в повному складі проголосувала за те, що у Всесвітній боротьби з тютюном всі члени фракції відмовляться від куріння у цей день.

Цьогоріч темою Всесвітнього дня без тютюну є «небрендована», проста, упаковка сигарет як дієвий спосіб зменшити привабливість сигарет та їхнє споживання. На сьогоднішній день просту пачку запроваджено в Австралії, Франції та Великій Британії. На черзі - Ірландія, Норвегія, Угорщина, Словенія, Швеція, Фінляндія, Канада, Нова Зеландія, Сінгапур, Бельгія та ПАР[1].

«Проста упаковка є важливим заходом для зниження попиту на тютюнові вироби, адже вона робить їх менш привабливими, обмежує використання сигаретних пачок з метою реклами і стимулювання продажу тютюну, а також підвищує ефективність попереджень про небезпеку куріння для здоров'я. Запровадження простих упаковок є частиною комплексного підходу до боротьби проти тютюну»,− зазначила Наталія Король, керівник відділу боротьби з неінфекційними захворюваннями Бюро ВООЗ в Україні.

Україна має чудову можливість наблизити зовнішній вигляд пачок сигарет до світових трендів контролю над тютюном, прийнявши законопроект №2820. Все залежить лише від політичної волі керівництва держави.

Зокрема, цим проектом закону передбачається повна заміна всіх медичних попереджень на нові з бібліотеки ЄС, збільшення попереджень до 65% площі поверхні пачки з обох боків, а ротація медичних попереджень буде відбуватись щороку. Крім того, на пачках сигарет заборонять друкувати будь-яку інформацію, яка може стимулювати продаж тютюну або створювати враження, що визначений тютюновий виріб є менш шкідливим, ніж інший. Такі правила маркування сигарет вже діють в Європейському Союзі з 20 травня 2016 р., відповідно до Директиви 2014/40/ЄС.

«Запропоновані зміни відповідають статті 11 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яка стосується пакування та маркування тютюнових виробів. Відповідні заходи допоможуть зробити пачку сигарет непривабливою, а саме куріння відразливим і соціально неприйнятним, зважаючи на його руйнівний вплив на здоров’я людей і економіку держави. Це допоможе застерегти молодь не починати курити. Тому законопроект №2820 необхідно приймати вже зараз», − наголосила Ольга Богомолець, народний депутат України, Голова Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я.

«Прийняття законопроекту №2820 супроводжується кулуарними інтригами Комітету ВРУ з питань податкової і митної політики, свідомо блокуючи внесення прогресивного європейського законопроекту, який повністю відповідає найновішій Директиві, яка імплементована всіма країнами Євросоюзу. Я закликаю лобістів схаменутися і подумати про здоров'я дітей», - наголосив Олег Мусій, заступник голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров'я.

Саме пачку сигарет тютюнова індустрія використовує в рекламних цілях, орієнтуючись на визначені цільові аудиторії. Для формування бренду застосовують привабливі геометричні фігури, яскраві кольори, блискітки і навіть образи тварин. Ефективною антирекламою є саме ілюстровані великі кольорові попередження про шкоду куріння.

Особа, яка за день викурює пачку сигарет бачить попередження про шкоду куріння принаймні 20 разів на день і 7000 разів на рік. Тому експерти розглядають кожен із цих разів як можливість донести інформацію курцеві про реальні загрози куріння саме в критичні для нього моменти: під час куріння та купівлі сигарет[2].

Зокрема після того, як в Сінгапурі почали використовувати ілюстровані попередження в 2004 році, було виявлено, що 28% опитаних курців почали менше курити саме через ці зображення, 14% зауважили, що вони уникають того, щоб курити біля дітей, 12% − уникають куріння біля вагітних, 8% − стали рідше курити вдома[3].

В Австралії, яка першою запровадила «просту упаковку» ще у 2012 році, за останні 3 роки зменшилась поширеність куріння з 19,4% до 17,2% серед дорослого населення[4] .

Законодавчі заходи з контролю над тютюном в Україні довели свою ефективність. Із 2006 по 2015 роки поширеність куріння в Україні знизилась із 37% до 24%. Реалізація Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну зменшує тягар споживання тютюну.

«Витрати, пов'язані із подоланням негативних наслідків тютюнопаління набагато вищі, ніж будь-які потенційні доходи держави від того, що в нас існуватиме розвинена тютюнова галузь. Тому з економічної точки зору однозначно наша ініціатива (законопроект 2820) є вигідною для бюджету в перспективі, для економіки країни і для її майбутнього», - пояснив Ігор Луценко, член Комітету ВРУ з питань запобігання і протидії корупції.

«Має бути державна політика суворого обмеження тютюнокуріння в громадських місцях, заборони реклами, підвищення ціни на сигарети. І звісно, упаковка тютюнових виробів не має бути гламурною, не повинні тютюнові компанії до тютюнових виробів додавати ароматизатори, які роблять сигарети смачними і приємними», - підсумувала Ганна Гопко, Голова Комітету ВРУ у закордонних справах.

 


[1] Plain Packaging – International Overview. Canadian Cancer Societyю May 19, 2016

[2] http://global.tobaccofreekids.org/files/pdfs/en/WL_evidence_en.pdf

[3] http://global.tobaccofreekids.org/files/pdfs/en/WL_evidence_en.pdf

[4]https://www.google.com.ua/url?sa=t&rct=j&q&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwinq_3a9fLMAhXGKiwKHVvRCi4QFgg9MAU&url=https%3A%2F%2Fris.govspace.gov.au%2Ffiles%2F2016%2F02%2FTobacco-Plain-Packaging-PIR.docx&usg=AFQjCNGLYugb76RwjiA7kEGAHy2LrQIDZg&sig2=nOxEGeAHvec7pnyVYqPD8w