17 січня 2021 р.

Не дзюрчи на закон! Курити у громадських місцях заборонено!

 

Громадська організація «Життя» створила анімаційний відеоролик із цікавою назвою «Не дзюрчи на закон! Курити в громадських місцях заборонено!». 40-секундний мультик розробили для того, щоб підвищити обізнаність людей про заборону куріння в громадських місцях та посилити виконання «бездимного» законодавства в кафе, барах та ресторанах.

За результатами всеукраїнського громадського моніторингу кафе, барів і ресторанів щодо виконання закону про повну заборону куріння в приміщеннях та на робочих місцях[1], 84% відвіданих кафе, барів та ресторанів є вільними від тютюнового диму й повністю дотримуються законодавства. Моніторинг проводила коаліція «За вільну від тютюнового диму Україну» в 17 містах України й перевірила 753 закладів ресторанного бізнесу наприкінці 2015 р.

Тобто не курити у приміщеннях стало соціальною нормою, яка позитивно сприймається у суспільстві.

Стан виконання «бездимного» законодавства в Києві на найнижчому рівні. Тут зафіксовано майже 30% порушень закону, а минулого року цей показник складав 24%. В той же час у Житомирі та Івано-Франківську порушень взагалі не виявили.

Дієвим способом захисту споживчих прав є написання скарг на заклади-порушники до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, яка офіційно розпочала роботу 20 квітня.

«Ми надаємо набір інструментів, якими можна скористатися, щоби поскаржитися і ліквідувати порушення. Такі навички необхідні для будь-якого громадянина, оскільки вони є універсальними і стосуються будь-якої іншої теми захисту прав споживачів. Це є механізм співпраці громадянина з державою», – говорить про ініціативу Андрій Скіпальський, голова правління ГО «Життя», керівник проекту «Український центр контролю над тютюном».

Отже, щоб захистити своє право на чисте повітря, експерти пропонують таку схему дій.

По-перше, вимагайте книгу скарг, і записуйте в неї свою пропозицію або скаргу на те, що у приміщенні курять. Книга скарг є офіційним документом, але вона не є підставою для накладання штрафу. Через книгу скарг можна домогтися спілкування з адміністрацією.

По-друге, напишіть скаргу у контролюючі органи, зараз це Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів, у майбутньому вона буде мати іншу назву, але суть її діяльності не зміниться.

Нещодавно було надано можливість споживачам подавати скарги в електронному форматі, і скарга, надіслана з комп’ютера або мобільного, має таку ж юридичну силу, як і паперовий документ. Це нововведення значно полегшує комунікацію споживачів, клієнтів і контролюючих органів. Тобто звернутися до контролюючих органів зі скаргою можна такими шляхами:

·                 подати електронну скаргу до Державної служби з питань захисту прав споживачів на веб-сайті www.dsiu.gov.ua/feedback у розділі «Віртуальна приймальня»;

·                 надіслати скаргу на електронну адресу Державної служби з питань захисту прав споживачів:  dsiu@dsiu.gov.ua ;

·                 надіслати скаргу поштою на адресу:  03680 м. Київ-150, вул. Горького, 174.

 

У тексті скарги необхідно вказати юридичну особу, юридичну та фактичну адресу суб’єкта господарювання. Без зазначення цієї інформації Вашу скаргу не задовольнять. Ця інформація є у фіскальному чеку й у книзі скарг та пропозицій, що міститься у куточку споживача закладу та має бути надана на вимогу клієнта.

Зразок скарги за посиланням: https://bit.ly/skarha

 

Для контактів:

Оксана Тотовицька

Український центр контролю над тютюном, Центр громадянського представництва «Життя»

(063) 261-74-05, (044) 279-68-83, oksana@center-life.org